ابدومینوپلاستی

عمل ابدومینوپلاستی (تامی تاک-tummy tuck)

آیا درازنشست و ورزش شکمی سفت و محکم برای شما درست نمی کند؟ در شرایطی که در ناحیه شکم میزان زیادی از چربی یا پوست اضافی و شُل وجود دارد و به ورزش و رژیم های غذایی جوابی نمی دهد شما می بایست گزینه عمل جراحی از نوع ابدومینوپلاستی را انتخاب نمایید. این عمل جراحی شکم شما را با برداشتن چربی و پوست اضافی صاف و تخت کرده و عضلات دیواره شکم را محکم می کند.

این عمل شبیه به لیپوساکشن نمی باشد اگرچه گاهی اوقات نیاز است دو عمل با هم انجام بگیرد.

چه کسانی مناسب این نواع عمل هستند؟

ابدومینوپلاستی مناسب برای زنان و مردانی است که در شرایط سلامت کامل به سر می برند. این عمل مناسب برای بانوانی است که چندین بار وضع حمل کرده اند و برای سفت کردن عضلات شکم و کاهش پوست بسیار مناسب می باشد. این نوع عمل همچنین برای خانمها و آقایان بسیار چاق که دارای چربی و پوست اضافی و شل در ناحیه شکم می باشند بسیار مناسب می باشد.

ابدومینوپلاستی برای چه کسانی توصیه نمی شود؟

اگر شما خانمی هستید که قصد بچه دار شدن را دارید می بایست عمل ابدو مینوپلاستی خود را تا زمان به دنیا آمدن کودک به تعویق بیندازید. در طول عمل جراحی ابدو مینوپلاستی عضلات عمودی شکم سفت می شوند و بارداری بعد از عمل باعث جدا شدن آن عضلات از یکدیگر می شود.

اگر قصد کم کردن وزن زیادی دارید این عمل گزینه مناسبی برای شما نمی باشد. این عمل همواره باید به عنوان آخرین انتخاب شما بعد از انجام انتخاب های دیگر از جمله رژیم غذایی و ورزش برای کم کردن چربی و پوست در ناحیه شکم باشد. هنچنین در مورد جای بخیه در بدن خود پیش از عمل جراحی باید با دکتر خود مشورت نمایید.

آمادگی قبل از عمل

در گام اول شما می بایست جراح خود را انتخاب نموده و در مورد اهداف خود و موارد ذیل با وی مشورت نمایید:

عمل جراحی ابدومینوپلاستی کامل

جراح شکم شما را از استخوان لگن راست تا استخوان لگن چپ می بُرد و سپس پوست، بافت و عضلات شما را به شکل الگوی مناسب عمل میکند. در این عمل ناف تغییر موقعیت می دهد و ممکن است لوله های تخلیه (آب و چرک و خون) در زیر پوست شما برای زمان کوتاهی قرار گیرد که بعد از چند روز جراح آنها را از زیر پوست بیرون می آورد.

عمل جراحی ابدومینوپلاستی جزئی

این نوع عمل غالباً برای افرادی انجام می شود که توده ی چربی زیر ناف واقع شده است. در طول این عمل جراحی، جراح موقعیت ناف را تغییر نداده و عمل جراحی حدود ۲ ساعت بسته به شرایط طول می کشد.

اگر شما سیگار می کشید پزشک از شما تقاضا می کند که دو هفته قبل و بعد از عمل سیگار نکشید البته این زمان کافی نیست و بسیار ضروری است که سیگار را به صورت کامل کنار بگذارید چرا که سیگار سرعت ترمیم و بهبود را کاهش خواهد داد.

هرگز پیش از این عمل رژیم غذایی سنگین را تجربه نکنید. به صورت کامل غذا بخورید چون وعده غذایی کامل و سالم به سرعت بهبود بدن شما کمک خواهد کرد. در مورد داروهایی که مصرف می کنید با جراح خود صحبت کنید تا از تداخل دارویی جلوگیری شود.

پیش از انجام عمل ابدومینوپلاستی خانه خود را آماده نمایید. شما نیاز به کیسه یخ، البسه گشاد و راحت، سردوش دستی و صندلی حمام نیاز خواهید داشت. برای جلوگیری از تورم ممکن است بنا به تشخیص پزشک نیاز به استفاده از گن های لیپوساکشن وجود داشته باشد. همچنین بهتر است روز اول بعد از عمل شخصی جهت مراقبت از شما حضور داشته باشد.

نحوه انجام عمل

این عمل جراحی هر جایی می تواند انجام شود و بسته به شرایط یک تا پنج ساعت به طول می انجامد. در طول عمل بیمار بیهوش می شود و بنا به تشخیص پزشک ممکن است یک شب بستری در بیمارستان لازم باشد.

روزهای ابتدایی بعد از عمل شما دچار تورم و درد خواهید بود که به همین منظور پزشک داروهای ضد درد برای شما تجویز می کند. ممکن است برای چندین هفته یا ماه جای زخم ها باقی بمانند و بی حسی، کبودی و خستگی را تجربه خواهید کرد. این نوع عمل جای زخم روی پوست شما به جا خواهد گذاشت که ممکن است بسیار محو و کم رنگ شود ولی هرگز به صورت کامل از بین نمی رود که در این شرایط پزشک پماد و روغن هایی را جهت کاهش جای زخم برایتان تجویز می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *