بیماری زونا - مرکز تجهیزات پزشکی ایران

بیماری زونا

بررسی اجمالی

زونا یک عفونت ویروسی است که باعث ایجاد بثورات دردناک می شود. اگرچه زونا می تواند در هر نقطه از بدن شما وجود داشته باشد ، اما بیشتر اوقات به صورت یک نوار تاول زده می شود که به سمت چپ یا راست تنه شما می پیچد.

این بیماری توسط ویروس واریسلا زوستر همان ویروسی که باعث آبله مرغان می شود ایجاد می شود. بعد از ابتلا به آبله مرغان ، ویروس در بافت عصبی نزدیک نخاع و مغز شما غیرفعال است. سالها بعد ، ویروس ممکن است به صورت زونا دوباره فعال شود.

زونا یک بیماری تهدید کننده زندگی نیست ، اما ممکن است بسیار دردناک باشد. واکسن می تواند به کاهش خطر این بیماری  کمک کند. درمان زود هنگام می تواند به کوتاه شدن عفونت زونا کمک کند و احتمال بروز عوارض را کاهش دهد. شایع ترین عارضه ، نورالژی پس از گرما است که پس از پاک شدن تاول های شما مدت طولانی باعث درد زونا می شود.

 

 

علائم زونا

 

علائم و نشانه های این بیماری معمولاً فقط در قسمت کوچکی از یک طرف بدن شما تأثیر می گذارد. این علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد ، سوزش ، بی حسی یا سوزن سوزن شدن
 • حساسیت به لمس
 • بثورات قرمز که چند روز پس از درد شروع می شود
 • تاول های پر از مایعات که باز می شوند و پوسته پوسته می شوند
 • خارش

برخی از افراد نیز موارد زیر را تجربه می کنند:

 • تب
 • سردرد
 • حساسیت به نور
 • خستگی

درد معمولاً اولین علامت زونا است. برای بعضی ها می تواند شدید باشد. بسته به محل درد ، گاهی اوقات می تواند به عنوان نشانه ای از مشکلات در قلب ، ریه ها یا کلیه ها اشتباه گرفته شود. برخی از افراد بدون هیچ گونه بثوراتی دچار درد زونا می شوند.

به طور معمول ، بثورات زونا به صورت یک نوار تاول ایجاد می شود که به سمت چپ یا راست تنه شما می پیچد. گاهی اوقات بثورات زونا در اطراف یک چشم یا در یک طرف گردن یا صورت رخ می دهد.

ZONA 1 - بیماری زونا

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشکوک شدن به زونا ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید ، اما به ویژه در شرایط زیر:

 • درد و بثورات در نزدیکی چشم ایجاد می شود. در صورت عدم درمان ، این عفونت می تواند منجر به آسیب دائمی چشم شود.
 • شما ۶۰ سال یا بیشتر دارید ، زیرا سن به طور قابل توجهی خطر ابتلا به عوارض را افزایش می دهد.
 • شما یا کسی در خانواده خود دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستید (به دلیل سرطان ، داروها یا بیماری مزمن).
 • بثورات پوستی گسترده و دردناک است.

 

 

دلایل ابتلا به زونا

 

این بیماری توسط ویروس واریسلا زوستر  همان ویروسی که باعث آبله مرغان می شود  ایجاد می شود. هرکسی که آبله مرغان داشته باشد ممکن است دچار زونا شود. بعد از بهبودی از آبله مرغان ، ویروس وارد سیستم عصبی شما می شود و سالها خوابیده است.

در نهایت ، ممکن است دوباره فعال شده و از طریق مسیرهای عصبی به پوست شما منتقل شود – زونا تولید می کند. اما ، همه مبتلایان به آبله مرغان دچار این بیماری نخواهند شد.

دلیل بیماری زونا مشخص نیست. اما ممکن است به دلیل کاهش ایمنی در برابر عفونت ها با افزایش سن باشد. زونا در بزرگسالان مسن و در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر دیده می شود.

واریسلا-زوستر بخشی از گروه ویروس هایی به نام ویروس تبخال است که شامل ویروس هایی است که باعث تبخال و تبخال دستگاه تناسلی می شوند. به همین دلیل ، زونا به عنوان هرپس زوستر نیز شناخته می شود. اما ویروسی که باعث آبله مرغان و زونا می شود ، همان ویروسی نیست که مسئول تبخال یا تبخال دستگاه تناسلی ، یک عفونت منتقله از راه جنسی باشد.

 

 

آیا شما مسری هستید؟

فرد مبتلا به زونا می تواند ویروس واریسلا-زوستر را به هرکسی که از آبله مرغان در امان نباشد انتقال دهد. این معمولاً از طریق تماس مستقیم با زخم های باز بثورات زونا رخ می دهد. پس از آلوده شدن ، فرد مبتلا به آبله مرغان خواهد شد ، اما بیماری زونا نیست.

آبله مرغان می تواند برای برخی از افراد خطرناک باشد. تا زمانی که تاول های زونا برطرف نشوند ، شما مسری هستید و باید از تماس فیزیکی با کسی که هنوز آبله مرغان یا واکسن آبله مرغان نداشته است ، به خصوص افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند ، زنان باردار و نوزادان خودداری کنید.

 

 

عوامل خطر

هرکسی که تاکنون آبله مرغان داشته باشد می تواند به زونا مبتلا شود. بیشتر بزرگسالان در ایالات متحده قبل از ظهور واکسیناسیون معمول کودکان که اکنون از آبله مرغان محافظت می کند ، در کودکی آبله مرغان داشتند.

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به زونا را افزایش دهند عبارتند از:

بزرگتر از ۵۰ سال: زونا بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال دیده می شود.

داشتن بیماری های خاص: بیماری هایی که سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف می کنند ، مانند HIV / AIDS و سرطان ، می تواند خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد.

تحت درمان های سرطان است: پرتودرمانی یا شیمی درمانی می تواند مقاومت شما در برابر بیماری ها را کاهش داده و باعث ایجاد زونا شود.

مصرف داروهای خاص: داروهایی که برای جلوگیری از رد اندام های پیوندی طراحی شده اند ، می توانند خطر زونا را افزایش دهند همچنین استفاده طولانی مدت از استروئیدها ، مانند پردنیزون.

 

 

عوارض

عوارض ناشی از این بیماری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

نورالژی پس از گرما: برای بعضی از افراد ، درد زونا مدت ها پس از پاک شدن تاول ها ادامه دارد. این بیماری به عنوان نورالژی پس از عمل جراحی شناخته می شود و هنگامی اتفاق می افتد که فیبرهای عصبی آسیب دیده پیام های اشتباه و اغراق آمیزی از درد از پوست به مغز شما ارسال می کنند.

کاهش بینایی : زونا در چشم یا اطراف آن (زونا چشمی) می تواند باعث عفونت های دردناک چشم شود که ممکن است منجر به کاهش بینایی شود.

مشکلات عصبی: بسته به اینکه کدام اعصاب تحت تأثیر قرار گرفته باشد ، زونا می تواند باعث التهاب مغز (انسفالیت) ، فلج صورت یا مشکلات شنوایی یا تعادل شود.

عفونت های پوستی: اگر تاول های زونا به درستی درمان نشوند ، ممکن است عفونت های باکتریایی پوستی ایجاد شود.

 

 

جلوگیری از ابتلا به زونا

واکسن ممکن است به جلوگیری از این بیماری کمک کند.

افرادی که می خواهند واکسن زونا را دریافت کنند دو گزینه دارند: Shingrix و Zostavax.

در ایالات متحده ، Shingrix در سال ۲۰۱۷ توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تأیید شد و به Zostavax ترجیح داده می شود. مطالعات نشان می دهد که شینگریکس بیش از پنج سال در برابر زونا محافظت می کند. Shingrix یک واکسن غیر زنده است که از یک جز virus ویروس ساخته شده است. این دارو در دو دوز تجویز می شود و دو تا شش ماه بین دوز مصرف می شود.

شینگریکس برای افراد ۵۰ سال به بالا تأیید شده و توصیه می شود ، از جمله کسانی که قبلاً زوستاواکس دریافت کرده اند یا زونا داشته اند.

ثابت شده است که Zostavax حدود ۵ سال در برابر زونا محافظت می کند. این یک واکسن زنده است که به صورت تک تزریقی تزریق می شود و معمولاً در بازو قرار دارد. زوستاواکس برای افراد ۶۰ سال به بالا توصیه می شود. در حالی که از ژوئیه سال ۲۰۲۰ دیگر در ایالات متحده فروخته نمی شود ، سایر کشورها ممکن است هنوز از آن استفاده کنند.

رایج ترین عوارض جانبی هر دو واکسن ، قرمزی ، درد ، حساسیت به لمس ، تورم و خارش در محل تزریق و سردرد است.

واکسن تضمین نمی کند که به زونا مبتلا نشوید. اما این واکسن احتمالاً روند و شدت بیماری را کاهش می دهد و خطر ابتلا به نورالژی پس از گرما را کاهش می دهد.

واکسن زونا فقط به عنوان یک استراتژی پیشگیری استفاده می شود. این هدف برای درمان افرادی نیست که در حال حاضر به این بیماری مبتلا هستند. با پزشک خود درمورد اینکه کدام گزینه مناسب شماست صحبت کنید.

 

 

تشخیص بیماری زونا

این بیماری معمولاً براساس سابقه درد در یک طرف بدن شما ، همراه با بثورات و تاول های قابل تشخیص تشخیص داده می شود. پزشک شما همچنین ممکن است از خلال بافت یا کشت تاول برای معاینه در آزمایشگاه استفاده کند.

 

 

درمان

هیچ درمانی برای زونا وجود ندارد ، اما درمان سریع با داروهای ضد ویروسی تجویز شده می تواند باعث تسریع در بهبود و کاهش خطر ابتلا به عوارض شود. این داروها عبارتند از:

 • آسیکلوویر (Zovirax)
 • فامسیکلوویر
 • والاسیکلوویر (والترکس)

زونا می تواند درد شدیدی ایجاد کند ، بنابراین ممکن است پزشک برای شما تجویز کند:

 • پچ موضعی کپسایسین (قطنزا)
 • داروهای ضدتشنج ، مانند گاباپنتین (نورونتین)
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای ، مانند آمی تریپتیلین
 • عوامل بی حسی مانند لیدوکائین از طریق کرم ، ژل ، اسپری یا وصله پوستی تحویل می شوند
 • داروهایی که حاوی مواد مخدر هستند ، مانند کدئین
 • یک تزریق شامل کورتیکواستروئیدها و بی حس کننده های موضعی

زونا به طور کلی بین دو تا شش هفته طول می کشد. بیشتر افراد فقط یک بار دچار این بیماری می شوند ، اما امکان دارد دو یا چند بار به آن مبتلا شویم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *