درمان دیابت - مرکز تجهیزات پزشکی ایران

درمان دیابت

تشخیص دیابت

 

علائم دیابت نوع ۱ اغلب به طور ناگهانی ظاهر می شود و اغلب دلیل بررسی سطح قند خون است.

از آنجا که علائم انواع دیگر دیابت و پیش دیابت به تدریج بروز می کند یا ممکن است مشهود نباشد ، انجمن دیابت آمریکا (ADA) رهنمودهای غربالگری را توصیه کرده است. ADA توصیه می کند افراد زیر از نظر دیابت غربال شوند:

 

هر کسی با شاخص توده بدنی بالاتر از ۲۵ (۲۳ برای آمریکایی های آسیایی) ، صرف نظر از سن

دارای عوامل خطر اضافی مانند فشار خون بالا ، سطح غیر طبیعی کلسترول ، سبک زندگی بی تحرک ، سابقه سندرم تخمدان پلی کیستیک یا بیماری قلبی و یکی از اقوام نزدیک دیابت دارد.

 

به افراد مسن تر از ۴۵ سال توصیه می شود

غربالگری اولیه قند خون را انجام دهند و پس از آن ، در صورت طبیعی بودن نتایج ، هر سه سال یکبار غربالگری شود.

 

به خانم هایی که دیابت بارداری داشته اند

توصیه می شود هر سه سال یکبار از نظر دیابت غربالگری شوند.

 

به هرکسی که مبتلا به پیش دیابت تشخیص داده شده است

توصیه می شود هر ساله آزمایش شود.

 

 

 

آزمایشات دیابت نوع ۱ و ۲ و پیش دیابت

 

آزمایش هموگلوبین گلیسیته (A1C)

این آزمایش خون که نیازی به ناشتا بودن ندارد ، میزان متوسط قند خون شما را در طی دو تا سه ماه گذشته نشان می دهد. درصد قند خون متصل به هموگلوبین ، پروتئین حامل اکسیژن در گلبول های قرمز را اندازه گیری می کند.

هرچه سطح قند خون شما بالاتر باشد ، با قند متصل هموگلوبین بیشتری خواهید داشت. سطح A1C 6.5٪ یا بالاتر در دو آزمایش جداگانه نشانگر ابتلا به دیابت است. A1C بین ۵.۷ تا ۶.۴٪ نشان دهنده پیش دیابت است. زیر ۵.۷ طبیعی تلقی می شود.

اگر نتایج آزمایش A1C سازگار نباشد ، آزمایش در دسترس نیست ، یا شرایط خاصی دارید که می تواند آزمایش A1C را نادرست کند – مانند باردار بودن یا فرم هموگلوبین غیرمعمول (به عنوان یک نوع هموگلوبین شناخته می شود) – پزشک شما ممکن است از آزمایش های زیر برای تشخیص دیابت استفاده کنید:

 

آزمایش قند خون

نمونه خون در یک زمان تصادفی گرفته می شود. صرف نظر از آخرین وعده غذایی ، میزان قند خون ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (میلی گرم در دسی لیتر) – ۱۱.۱ میلی گرم در لیتر (میلی مول در لیتر) – یا بالاتر ، دیابت را نشان می دهد.

 

آزمایش قند خون ناشتا

پس از ناشتایی شبانه ، نمونه خون گرفته می شود. سطح قند خون ناشتا کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (۵.۶ میلی مول در لیتر) طبیعی است. سطح قند خون ناشتا از ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر (۶/۵ تا ۹/۶ میلی مول در لیتر) پیش دیابت در نظر گرفته می شود. اگر در دو آزمایش جداگانه ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر (۷ میلی مول در لیتر) یا بالاتر باشد ، دیابت دارید.

 

تست تحمل گلوکز خوراکی

برای این آزمایش ، شما یک شب روزه می گیرید ، و سطح قند خون ناشتا اندازه گیری می شود. سپس یک مایع شیرین می نوشید و سطح قند خون برای دو ساعت آینده به صورت دوره ای آزمایش می شود.

سطح قند خون کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر (۷.۸ میلی مول در لیتر) طبیعی است. خواندن بیش از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (۱۱.۱ میلی مول در لیتر) پس از دو ساعت نشان دهنده دیابت است. قرائت بین ۱۴۰ تا ۱۹۹ میلی گرم در دسی لیتر (۷.۸ میلی مول در لیتر و ۱۱.۰ میلی مول در لیتر) نشان دهنده پیش دیابت است.

 

در صورت مشکوک بودن به دیابت نوع ۱ ، ادرار شما مورد آزمایش قرار می گیرد تا وجود فرآورده جانبی تولید شده هنگام استفاده از بافت ماهیچه ای و چربی برای تأمین انرژی صورت گیرد زیرا بدن انسولین کافی برای استفاده از گلوکز (کتون) موجود ندارد. پزشک شما همچنین به احتمال زیاد آزمایشی را برای بررسی اینکه آیا سلول های سیستم ایمنی تخریبی مرتبط با دیابت نوع ۱ به نام آنتی بادی ها دارید ، انجام می دهد.

 

 

آزمایشات مربوط به دیابت بارداری

 

پزشک احتمالاً در اوایل بارداری فاکتورهای خطر شما برای دیابت بارداری را ارزیابی می کند:

 

اگر در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری هستید

به عنوان مثال ، اگر در ابتدای بارداری چاق بودید. شما در دوران بارداری قبلی دیابت بارداری داشته اید. یا مادر ، پدر ، خواهر و برادر یا فرزندی مبتلا به دیابت دارید – ممکن است پزشک در اولین مراجعه قبل از تولد آزمایش دیابت را انجام دهد.

 

اگر به طور متوسط در معرض خطر دیابت حاملگی هستید

احتمالاً زمانی در سه ماهه دوم بارداری  به طور معمول بین هفته های ۲۴ تا ۲۸ بارداری ، آزمایش غربالگری برای دیابت حاملگی را انجام خواهید داد.

 

پزشک شما ممکن است از آزمایش های غربالگری زیر استفاده کند:

 

آزمایش اولیه گلوکز

آزمون گلوکز را با نوشیدن یک محلول شربت گلوکز آغاز خواهید کرد. یک ساعت بعد ، یک آزمایش خون برای اندازه گیری سطح قند خون انجام می دهید. سطح قند خون زیر ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر (۷.۸ میلی مول در لیتر) معمولاً در آزمایش چالش گلوکز طبیعی تلقی می شود ، اگرچه این ممکن است در کلینیک ها یا آزمایشگاه های خاص متفاوت باشد.

اگر سطح قند خون شما از حد طبیعی بالاتر باشد ، این فقط بدان معنی است که خطر دیابت بارداری بیشتر است. پزشک برای تعیین اینکه آیا دیابت بارداری دارید ، آزمایش پیگیری می کند.

 

 

پیگیری تست تحمل گلوکز

برای آزمایش پیگیری ، از شما خواسته می شود یک شب روزه بگیرید و سپس سطح قند خون ناشتا را اندازه گیری کنید. سپس یک محلول شیرین دیگر می نوشید این محلول حاوی غلظت بالاتری از گلوکز است – و سطح قند خون شما هر ساعت و به مدت سه ساعت بررسی می شود.

اگر حداقل دو بار از قند خون از مقادیر طبیعی تعیین شده برای هر سه ساعت آزمایش بالاتر باشد ، دیابت بارداری تشخیص داده می شود.

 

 

درمان دیابت

بسته به نوع دیابت شما ، نظارت بر قند خون ، انسولین و داروهای خوراکی ممکن است در درمان شما نقش داشته باشد. داشتن رژیم غذایی سالم ، حفظ وزن مناسب و شرکت در فعالیت های منظم نیز از عوامل مهم در کنترل دیابت هستند.

 

درمان انواع دیابت

بخش مهمی از مدیریت دیابت  و همچنین سلامت کلی شما  حفظ وزن سالم از طریق رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی است:

 

تغذیه سالم

برخلاف تصور عمومی ، رژیم خاصی برای دیابت وجود ندارد. باید رژیم غذایی خود را بر روی میوه ها ، سبزیجات ، پروتئین های بدون چربی و غلات کامل – غذاهایی که دارای مقدار زیادی تغذیه و فیبر و چربی و کالری کمی هستند – متمرکز کنید و چربی های اشباع شده ، کربوهیدرات های تصفیه شده و شیرینی ها را کاهش دهید. در واقع ، این بهترین برنامه غذایی برای کل خانواده است. غذاهای شیرین هر چند وقت یکبار خوب هستند ، به شرطی که به عنوان بخشی از برنامه غذایی شما محسوب شوند.

با این حال ، درک اینکه چه چیزی و چه مقدار غذا بخورد می تواند یک چالش باشد. یک متخصص تغذیه ثبت شده می تواند به شما کمک کند یک برنامه غذایی متناسب با اهداف بهداشتی ، ترجیحات غذایی و سبک زندگی خود ایجاد کنید. این احتمالاً شامل شمارش کربوهیدرات خواهد بود ، خصوصاً اگر دیابت نوع ۱ دارید یا از انسولین به عنوان بخشی از درمان استفاده می کنید.

 

فعالیت بدنی

همه به ورزش هوازی منظم نیاز دارند و افرادی که دیابت دارند نیز از این قاعده مستثنی نیستند. ورزش با انتقال قند به سلولهای خود ، جایی که برای انرژی استفاده می شود ، سطح قند خون را کاهش می دهد. ورزش همچنین حساسیت شما به انسولین را افزایش می دهد ، این بدان معناست که بدن شما برای انتقال قند به سلولهایتان به انسولین کمتری نیاز دارد.

پزشک خود را برای ورزش خوب کنید. سپس فعالیت هایی را که از آن لذت می برید مانند پیاده روی ، شنا یا دوچرخه سواری انتخاب کنید. آنچه مهمترین است ، قرار دادن فعالیت بدنی در برنامه روزانه شماست.

حداقل ۳۰ دقیقه یا بیشتر تمرینات هوازی را در بیشتر روزهای هفته یا حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط در هفته دنبال کنید. دوره فعالیت می تواند به اندازه ۱۰ دقیقه و سه بار در روز باشد. اگر مدتی فعال نبودید ، به آرامی شروع کنید و به تدریج جمع شوید. همچنین بهتر است از نشستن بیش از حد طولانی خودداری کنید – اگر بیش از ۳۰ دقیقه نشسته اید ، بلند شوید و حرکت کنید.

 

 

درمان های دیابت نوع ۱ و ۲

 

درمان دیابت نوع ۱ شامل تزریق انسولین یا استفاده از پمپ انسولین ، بررسی های مکرر قند خون و شمارش کربوهیدرات است. درمان دیابت نوع ۲ در درجه اول شامل تغییر در سبک زندگی نظارت بر قند خون شما ، همراه با داروهای دیابت ، انسولین یا هر دو است.

 

نظارت بر قند خون

بسته به برنامه درمانی خود ، ممکن است قند خون خود را چهار بار در روز یا بیشتر در صورت مصرف انسولین بررسی و ثبت کنید. نظارت دقیق تنها راه اطمینان از باقی ماندن سطح قند خون در محدوده هدف است. افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که انسولین مصرف نمی کنند معمولاً قند خون خود را خیلی کمتر بررسی می کنند.

افرادی که انسولین درمانی می کنند نیز ممکن است ترجیح دهند سطح قند خون خود را با استفاده از دستگاه اندازه گیری قند خون مداوم کنترل کنند. اگرچه این فناوری هنوز به طور کامل جایگزین کنتور گلوکز نشده است ، اما می تواند تعداد انگشتان انگشت لازم برای بررسی قند خون را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و اطلاعات مهمی در مورد روند سطح قند خون فراهم کند.

حتی با مدیریت دقیق ، بعضی اوقات سطح قند خون می تواند به طور غیر قابل پیش بینی تغییر کند. با کمک تیم درمان دیابت ، خواهید آموخت که چگونه سطح قند خون شما در پاسخ به غذا ، فعالیت بدنی ، داروها ، بیماری ها ، الکل ، استرس – و برای خانم ها ، نوسانات سطح هورمون ها تغییر می کند.

علاوه بر نظارت روزانه بر قند خون ، پزشک احتمالاً آزمایش منظم A1C را برای اندازه گیری سطح متوسط ​​قند خون شما در دو تا سه ماه گذشته توصیه می کند.

در مقایسه با آزمایش های مکرر روزانه قند خون ، آزمایش A1C بهتر نشان می دهد که برنامه درمانی دیابت شما به طور کلی چگونه کار می کند. افزایش سطح A1C ممکن است نیاز به تغییر در داروهای خوراکی ، رژیم انسولین یا برنامه غذایی شما باشد.

هدف A1C هدف شما ممکن است بسته به سن شما و عوامل مختلف دیگر ، از جمله سایر شرایط پزشکی که ممکن است داشته باشید ، متفاوت باشد. با این حال ، برای بیشتر افراد مبتلا به دیابت ، انجمن دیابت آمریکا A1C زیر ۷٪ را توصیه می کند. از پزشک خود بپرسید که هدف A1C شما چیست.

 

 

انسولین

افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ برای زنده ماندن به انسولین درمانی نیاز دارند. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ یا دیابت بارداری نیز به انسولین درمانی نیاز دارند.

انواع بسیاری از انسولین در دسترس است ، از جمله انسولین کوتاه اثر (منظم) ، انسولین سریع اثر ، انسولین طولانی مدت و گزینه های متوسط. بسته به نیاز شما ، پزشک ممکن است مخلوطی از انواع انسولین را برای استفاده در طول شبانه روز تجویز کند.

انسولین را نمی توان به صورت خوراکی برای کاهش قند خون مصرف کرد زیرا آنزیم های معده در عملکرد انسولین اختلال ایجاد می کنند. اغلب انسولین با استفاده از یک سوزن و سرنگ ظریف یا یک قلم انسولین تزریق می شود – وسیله ای که شبیه یک خودکار بزرگ جوهر است.

پمپ انسولین نیز ممکن است یک گزینه باشد. پمپ دستگاهی به اندازه یک تلفن همراه کوچک است که در خارج از بدن شما پوشیده شده است. یک لوله مخزن انسولین را به کاتتری که زیر پوست شکم شما قرار داده شده متصل می کند.

یک پمپ بدون لوله که به صورت بی سیم کار می کند هم اکنون در دسترس است. شما یک پمپ انسولین را برای توزیع مقادیر خاص انسولین برنامه ریزی می کنید. بسته به وعده های غذایی ، سطح فعالیت و سطح قند خون می تواند برای تحویل انسولین بیشتر یا کمتر تنظیم شود.

در سپتامبر ۲۰۱۶ ، سازمان غذا و دارو اولین لوزالمعده مصنوعی را برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ که سن آنها ۱۴ سال به بالا است ، تصویب کرد. دومین لوزالمعده مصنوعی در دسامبر سال ۲۰۱۹ تصویب شد. از آن زمان سیستم ها برای کودکان بالای ۲ سال تأیید شده اند.

به پانکراس مصنوعی تحویل انسولین حلقه بسته نیز گفته می شود. این دستگاه کاشته شده یک نمایشگر مداوم گلوکز را که هر پنج دقیقه سطح قند خون را بررسی می کند ، به یک پمپ انسولین متصل می کند. وقتی مانیتور نیاز به آن را نشان می دهد ، دستگاه به طور خودکار مقدار صحیح انسولین را تحویل می دهد.

در حال حاضر تعداد بیشتری سیستم پانکراس مصنوعی (حلقه بسته) در آزمایشات بالینی وجود دارد.

 

 

داروهای خوراکی یا داروهای دیگر

بعضی اوقات داروهای خوراکی یا تزریقی دیگری نیز تجویز می شود. برخی از داروهای دیابت لوزالمعده شما را تحریک می کند تا انسولین بیشتری تولید و آزاد کند. برخی دیگر از تولید و ترشح گلوکز از کبد جلوگیری می کنند ، این بدان معناست که برای انتقال قند به سلول ها به انسولین کمتری نیاز دارید.

هنوز برخی دیگر مانع عملکرد آنزیم های معده یا روده می شوند که کربوهیدرات ها را تجزیه می کنند و یا باعث حساس شدن بافت های شما به انسولین می شوند. متفورمین (Glumetza ، Fortamet ) به طور کلی اولین دارویی است که برای دیابت نوع ۲ تجویز می شود.

دسته دیگری از داروها به نام بازدارنده های SGLT2 ممکن است استفاده شود. آنها با جلوگیری از جذب مجدد قند از کلیه توسط کلیه ها ، کار می کنند. در عوض ، قند از طریق ادرار دفع می شود.

 

 

پیوند

در برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ ، پیوند پانکراس ممکن است یک گزینه باشد. پیوند جزایر نیز در حال مطالعه است. با پیوند موفق پانکراس ، دیگر نیازی به انسولین درمانی نخواهید داشت.

اما پیوندها همیشه موفقیت آمیز نیستند – و این روش ها خطرات جدی دارند. شما برای جلوگیری از رد عضو به یک عمر داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی نیاز دارید. این داروها می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند ، به همین دلیل پیوندها معمولاً برای افرادی که دیابت آنها قابل کنترل نیست یا کسانی که نیاز به پیوند کلیه دارند نیز اختصاص دارد.

 

جراحی چاقی

اگرچه به طور خاص درمانی برای دیابت نوع ۲ در نظر گرفته نمی شود ، اما افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که چاق هستند و شاخص توده بدنی آنها بالاتر از ۳۵ است ، ممکن است از این نوع جراحی بهره مند شوند. افرادی که تحت بای پس معده قرار گرفته اند ، پیشرفت چشمگیری در سطح قند خون خود دیده اند. با این حال ، خطرات و مزایای طولانی مدت این روش برای دیابت نوع ۲ هنوز مشخص نیست.

 

 

درمان دیابت بارداری

کنترل سطح قند خون برای سالم نگه داشتن کودک و جلوگیری از عوارض حین زایمان ضروری است. علاوه بر حفظ رژیم غذایی سالم و ورزش ، برنامه درمانی شما ممکن است شامل کنترل قند خون و در بعضی موارد استفاده از انسولین یا داروهای خوراکی باشد.

پزشک همچنین سطح قند خون شما را در حین زایمان کنترل می کند. اگر قند خون شما افزایش یابد ، کودک شما ممکن است مقادیر زیادی انسولین آزاد کند که می تواند منجر به پایین آمدن قند خون بعد از تولد شود.

 

 

درمان پیش دیابت

اگر به دیابت مبتلا هستید ، انتخاب های سبک زندگی سالم می تواند به شما کمک کند تا سطح قند خون خود را به حد طبیعی برسانید یا حداقل از افزایش آن به میزان مشاهده شده در دیابت نوع ۲ جلوگیری کنید.

حفظ وزن سالم از طریق ورزش و تغذیه سالم می تواند به شما کمک کند. ورزش حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته و کاهش حدود ۷٪ از وزن بدن ممکن است از دیابت نوع ۲ پیشگیری یا به تأخیر بیندازد.

بعضی اوقات داروها مانند متفورمین (گلوکوفاژ ، گلومزا ، سایر داروها)  اگر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستید ، از جمله در شرایط بدتر شدن دیابت یا بیماری قلبی عروقی ، بیماری کبد چرب یا سندرم تخمدان پلی کیستیک ، گزینه ای نیز هستند.

در موارد دیگر ، داروهایی برای کنترل کلسترول  به ویژه استاتین ها  و داروهای فشار خون بالا مورد نیاز است. اگر در معرض خطر بالایی هستید.پ

ممکن است پزشک برای جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی ، دوز کم آسپرین درمانی را برای شما تجویز کند. با این حال ، انتخاب سبک زندگی سالم همچنان کلیدی است.

 

علائم در هر نوع دیابت

از آنجا که عوامل زیادی می توانند بر قند خون شما تأثیر بگذارند ، گاهی اوقات ممکن است مشکلاتی پیش بیاید که نیاز به مراقبت فوری دارند ، از جمله:

 

قند خون بالا (هیپرگلیسمی)

سطح قند خون شما می تواند به دلایل زیادی افزایش یابد ، از جمله خوردن زیاد ، مریض بودن یا عدم استفاده کافی از داروهای کاهنده گلوکز. طبق دستور پزشک سطح قند خون خود را بررسی کنید و علائم و نشانه های افزایش قند خون تکرر ادرار ، افزایش تشنگی ، خشکی دهان ، تاری دید ، خستگی و حالت تهوع را مشاهده کنید. اگر به هیپرگلیسمی مبتلا هستید ، باید برنامه غذایی ، داروها یا هر دو را تنظیم کنید.

 

 

افزایش کتون در ادرار (کتواسیدوز دیابتی)

اگر سلول های شما گرسنه انرژی داشته باشند ، بدن ممکن است شروع به تجزیه چربی کند. این اسیدهای سمی معروف به کتون تولید می کند. از دست دادن اشتها ، ضعف ، استفراغ ، تب ، درد معده و یک نفس شیرین و میوه ای مراقب باشید.

می توانید ادرار خود را از نظر وجود کتونهای اضافی با یک کیت آزمایش کتون بدون نسخه بررسی کنید. اگر کتون اضافی در ادرار دارید ، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید یا به دنبال مراقبت های اضطراری باشید. این وضعیت بیشتر در افراد دیابتی نوع ۱ دیده می شود.

 

 

سندرم غیر کتوتیک هایپرفاسمولار هیپرگلیسمی

علائم و نشانه های این وضعیت تهدید کننده زندگی شامل قند خون بیش از ۶۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (۳۳.۳ میلی مول در لیتر) ، خشکی دهان ، تشنگی شدید ، تب ، خواب آلودگی ، گیجی ، از دست دادن بینایی و توهم است. سندرم هایپراسمولار ناشی از قند خون بالا در آسمان است که باعث غلیظ شدن خون و شربت خون می شود.

این در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ دیده می شود ، و اغلب یک بیماری قبل از آن وجود دارد. در صورت مشاهده علائم و نشانه های این بیماری با پزشک خود تماس بگیرید یا فوراً به مراقبت پزشکی بپردازید.

 

 

قند خون پایین (هیپوگلیسمی)

اگر سطح قند خون شما به زیر سطح هدف برسد ، به عنوان قند خون پایین (هیپوگلیسمی) شناخته می شود.

اگر دارویی مصرف می کنید که قند خون شما را کاهش می دهد ، از جمله انسولین ، به دلایل زیادی از جمله حذف یک وعده غذایی و داشتن فعالیت بدنی بیشتر از حد طبیعی ، سطح قند خون شما کاهش می یابد.

در صورت مصرف بیش از حد انسولین یا داروی کاهش دهنده گلوکز که باعث ترشح انسولین توسط لوزالمعده می شود ، قند خون پایین نیز اتفاق می افتد.

سطح قند خون خود را به طور مرتب بررسی کنید و علائم و نشانه های کاهش قند خون – تعریق ، لرزش ، ضعف ، گرسنگی ، سرگیجه ، سردرد ، تاری دید ، تپش قلب ، تحریک پذیری ، اختلال گفتار ، خواب آلودگی ، گیجی ، غش و تشنج را مشاهده کنید.

قند خون پایین با کربوهیدرات های سریع جذب شده ، مانند آب میوه یا قرص های گلوکز ، درمان می شود.

 

 

شیوه زندگی و درمان های خانگی

دیابت یک بیماری جدی است. پیروی از برنامه درمانی دیابت شما به طور شبانه روزی تعهد می یابد. مدیریت دقیق دیابت می تواند خطر عوارض جدی – حتی تهدید کننده زندگی را کاهش دهد.

 

برای مدیریت دیابت خود تعهد دهید

درمورد دیابت همه آنچه می توانید بیاموزید. با یک مربی دیابت ارتباط برقرار کنید و در صورت نیاز از تیم درمانی دیابت خود کمک بگیرید.

 

غذاهای سالم را انتخاب کنید و وزن مناسبی داشته باشید.

اگر اضافه وزن دارید ، در صورت ابتلا به دیابت یا دیابت نوع ۲ ، فقط از دست دادن ۵٪ از وزن بدن می تواند تغییری در کنترل قند خون ایجاد کند. یک رژیم غذایی سالم ، رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی میوه ، سبزیجات ، پروتئین های بدون چربی ، غلات کامل و حبوبات و مقدار محدودی چربی اشباع است.

 

فعالیت بدنی را بخشی از برنامه روزانه خود قرار دهید

ورزش منظم می تواند به پیشگیری از دیابت و دیابت نوع ۲ کمک کند و همچنین می تواند به کسانی که قبلاً دیابت دارند نیز بتواند کنترل قند خون را بهتر حفظ کند.

حداقل ۳۰ دقیقه ورزش متوسط ​​مانند پیاده روی سریع بیشتر روزهای هفته توصیه می شود. حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت هوازی متوسط ​​در هفته هدف داشته باشید.

همچنین بهتر است زمان کمتری را در حالت ساکن بنشینید. سعی کنید بیدار شوید حداقل هر ۳۰ دقیقه یا حدود چند دقیقه از خواب برخیزید و حرکت کنید.

 

 

سبک زندگی برای دیابت نوع ۱ و ۲

علاوه بر این ، اگر دیابت نوع ۱ یا ۲ دارید:

 

خود را شناسایی کنید

از برچسب یا دستبندی استفاده کنید که می گوید شما دیابت دارید. در مواقع اضطراری با کاهش قند خون ، یک جعبه گلوکاگون نزدیک خود داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که دوستان و عزیزان شما نحوه استفاده از آن را می دانند.

 

 

هر ساله معاینات چشمی و جسمی را به طور منظم برنامه ریزی کنید

معاینات منظم دیابت شما برای جایگزینی معاینات سالانه فیزیکی یا معاینه چشم نیست. در حین جسمی ، پزشک شما به دنبال هرگونه عارضه مرتبط با دیابت و سایر مشکلات پزشکی است. متخصص مراقبت از چشم شما علائم آسیب شبکیه ، آب مروارید و گلوکوم را بررسی می کند.

 

 

واکسن های خود را به روز نگه دارید

قند خون بالا می تواند سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کند. هر ساله واکسن آنفولانزا بزنید و پزشک ممکن است واکسن ذات الریه را نیز توصیه کند. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در حال حاضر واکسیناسیون هپاتیت B را توصیه می کند.

اگر قبلاً علیه هپاتیت B واکسینه نشده اید و یک فرد بالغ در سنین ۱۹ تا ۵۹ سال با دیابت نوع ۱ یا نوع ۲ هستید.

جدیدترین دستورالعمل های CDC واکسیناسیون را در اسرع وقت پس از تشخیص با دیابت نوع ۱ یا نوع ۲ توصیه می کند.

اگر ۶۰ ساله یا بیشتر هستید ، دیابت دارید و قبلاً واکسن دریافت نکرده اید ، با پزشک خود درمورد مناسب بودن شما صحبت کنید.

 

 

به پاهای خود توجه کنید

پاهای خود را روزانه در آب ولرم بشویید. آنها را به آرامی خشک کنید ، به خصوص بین انگشتان پا. با لوسیون مرطوب کنید ، اما نه بین انگشتان پا. هر روز پای خود را از نظر تاول ، بریدگی ، زخم ، قرمزی یا تورم بررسی کنید. اگر درد پا یا زخم دیگری دارید که به خودی خود بهبود نمی یابد ، با پزشک خود مشورت کنید.

 

فشار خون و کلسترول خود را کنترل کنید

خوردن غذاهای سالم و ورزش منظم می تواند کمک زیادی به کنترل فشار خون و کلسترول کند. ممکن است به دارو نیز نیاز باشد.

 

از دندان های خود مراقبت کنید

دیابت ممکن است شما را مستعد عفونت های جدی تر لثه کند. دندان های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. و اگر مبتلا به دیابت نوع ۱ یا نوع ۲ هستید ، معاینات منظم دندانپزشکی را ترتیب دهید. در صورت خونریزی لثه یا قرمز یا متورم شدن فوراً با دندانپزشک خود مشورت کنید.

 

اگر سیگار می کشید یا از انواع دیگر تنباکو استفاده می کنید ، از دکتر خود بخواهید تا شما را در ترک سیگار کمک کند

سیگار کشیدن خطر ابتلا به عوارض مختلف دیابت را افزایش می دهد.

به گفته انجمن دیابت آمریکا ، سیگاری هایی که دیابت دارند به دلیل بیماری های قلبی عروقی بیشتر از افراد غیر سیگاری مبتلا به دیابت می میرند. با پزشک خود در مورد راه های ترک سیگار یا قطع مصرف سایر انواع دخانیات صحبت کنید.

 

نوشیدنی های حاوی الکل ننوشید یا کم بنوشید

بسته به میزان نوشیدن و هم زمان خوردن، الکل می تواند باعث قند خون بالا یا پایین شود.

به یاد داشته باشید که کربوهیدراتهای حاصل از هر الکلی که می نوشید را در تعداد کربوهیدرات روزانه خود بگنجانید. و قبل از خواب سطح قند خون خود را بررسی کنید.

 

 

استرس را جدی بگیرید

هورمون هایی که بدن شما ممکن است در پاسخ به استرس طولانی مدت تولید کند ، ممکن است از عملکرد صحیح انسولین جلوگیری کند ، که باعث افزایش قند خون و استرس بیشتر شما می شود. برای خود محدودیت هایی تعیین کنید و کارهای خود را در اولویت قرار دهید. تکنیک های آرام سازی را بیاموزید. و زیاد بخوابید.

 

لینک منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *