سکته قلبی

نگاه اجمالی

 

سکته قلبی زمانی رخ می دهد که جریان خون به قلب مسدود شود. انسداد اغلب تجمع چربی ، کلسترول و سایر مواد است که در عروق تغذیه کننده قلب (عروق کرونر) پلاک ایجاد می کند.

گاهی اوقات ، پلاک می تواند پاره شده و لخته ای ایجاد کند که جریان خون را مسدود می کند. جریان خون قطع شده می تواند به قسمتی از ماهیچه قلب آسیب برساند یا از بین ببرد.

حمله قلبی ، که به آن سکته قلبی نیز می گویند ، می تواند کشنده باشد ، اما درمان در طول این سالها به طرز چشمگیری بهبود یافته است. اگر فکر می کنید ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید ، بسیار مهم است که با اورژانس تماس بگیرید.

 

 

علائم سکته قلبی

علائم و نشانه های شایع حمله قلبی عبارتند از:

  • فشار ، سفتی ، درد ، یا احساس فشار یا درد در قفسه سینه یا بازوها که ممکن است به گردن ، فک یا پشت شما سرایت کند
  • حالت تهوع ، سوء هاضمه ، سوزش سر دل یا درد شکم
  • تنگی نفس
  • عرق سرد
  • خستگی
  • سبکی سر یا سرگیجه ناگهانی

 

علائم سکته قلبی متفاوت است

همه افرادی که دچار حمله قلبی می شوند علائم یکسانی ندارند یا شدت علائم یکسانی ندارند. برخی افراد درد خفیفی دارند ؛ دیگران درد شدیدتری دارند. برخی افراد هیچ علامتی ندارند. برای دیگران ، اولین نشانه ممکن است ایست قلبی ناگهانی باشد. با این حال ، هرچه علائم و نشانه های بیشتری داشته باشید ، احتمال حمله قلبی بیشتر است.

برخی از حملات قلبی به طور ناگهانی شروع می شوند ، اما بسیاری از افراد ساعت ها ، روزها یا هفته ها قبل علائم و نشانه های هشداردهنده ای دارند. اولین هشدار ممکن است درد یا فشار مکرر قفسه سینه (آنژین) باشد که در اثر فعالیت ایجاد شده و با استراحت برطرف می شود. آنژین ناشی از کاهش موقت جریان خون به قلب است.

 

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

فوراً اقدام کنید. برخی از افراد به دلیل عدم تشخیص علائم و نشانه های مهم ، بسیار منتظر می مانند. این مراحل را انجام دهید:

برای کمک فوری پزشکی تماس بگیرید. اگر شک دارید که دچار سکته قلبی شده اید ، دریغ نکنید. بلافاصله با  شماره اورژانس محلی خود تماس بگیرید. اگر به خدمات فوریتهای پزشکی دسترسی ندارید ، از شخصی بخواهید شما را به نزدیکترین بیمارستان برساند.

تنها در صورتی که هیچ گزینه دیگری وجود ندارد ، خودتان را رانندگی کنید. از آنجا که وضعیت شما می تواند بدتر شود ، رانندگی با خود شما و دیگران را در معرض خطر قرار می دهد.

در صورت تجویز پزشک ، نیتروگلیسیرین مصرف کنید. در حالی که در انتظار کمک فوری هستید ، آن را طبق دستور مصرف کنید.
در صورت توصیه آسپرین مصرف کنید. مصرف آسپرین در هنگام حمله قلبی می تواند با کمک به جلوگیری از لخته شدن خون ، آسیب قلبی را کاهش دهد.

آسپرین می تواند با سایر داروها تداخل داشته باشد ، بنابراین آسپرین مصرف نکنید مگر اینکه پزشک یا پرسنل فوریت های پزشکی آن را توصیه کنند.

 

 

اگر فردی را دیدید که ممکن است دچار حمله قلبی شود ، چه باید بکنید

اگر فردی را دیدید که بیهوش است و فکر می کنید دچار حمله قلبی شده است ، ابتدا با اورژانس پزشکی تماس بگیرید. سپس بررسی کنید که آیا فرد تنفس می کند و نبض دارد یا خیر. اگر فرد تنفس نمی کند یا نبض پیدا نمی کنید ، فقط باید CPR را شروع کنید.

با ریتم نسبتاً سریع به سینه شخص فشار بیاورید حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ فشرده در دقیقه.

اگر در زمینه CPR آموزش ندیده اید ، پزشکان توصیه می کنند فقط فشرده سازی قفسه سینه را انجام دهید.

 

 

علل سکته قلبی

حمله قلبی زمانی رخ می دهد که یک یا چند عروق کرونری شما مسدود شود. با گذشت زمان ، تجمع رسوبات چربی ، از جمله کلسترول ، موادی به نام پلاک ایجاد می کند که می تواند عروق را تنگ کند (تصلب شرایین). این بیماری که بیماری عروق کرونر نامیده می شود ، بیشتر حملات قلبی را ایجاد می کند.

در طول حمله قلبی ، پلاک می تواند پاره شده و کلسترول و سایر مواد را به جریان خون بریزد. در محل پارگی لخته خون ایجاد می شود. اگر لخته بزرگ باشد ، می تواند جریان خون را از طریق عروق کرونر مسدود کرده و اکسیژن و مواد مغذی را به قلب گرسنه کند (ایسکمی).

ممکن است انسداد کامل یا جزئی عروق کرونر داشته باشید.

انسداد کامل به این معنی است که شما دچار انفارکتوس میوکارد ارتفاع ST (STEMI) شده اید.
انسداد نسبی به این معنی است که شما دچار سکته قلبی ارتفاع غیر ST (NSTEMI) شده اید.
بسته به نوع بیماری شما ، تشخیص و درمان ممکن است متفاوت باشد.

یکی دیگر از علل حمله قلبی ، اسپاسم عروق کرونر است که جریان خون را در قسمتی از ماهیچه قلب قطع می کند. استفاده از دخانیات و داروهای غیرقانونی مانند کوکائین می تواند باعث اسپاسم تهدید کننده زندگی شود.

عفونت با COVID-19 همچنین ممکن است به طرق مختلف به قلب شما آسیب برساند که منجر به حمله قلبی می شود.

 

 

عوامل خطر

عوامل خاصی به تجمع ناخواسته رسوبات چربی (تصلب شرایین) کمک می کند که عروق را در سراسر بدن شما باریک می کند. شما می توانید بسیاری از این عوامل خطر را بهبود بخشیده یا از بین ببرید تا شانس ابتلا به اولین یا یک حمله قلبی را کاهش دهید.

 

عوامل خطر حمله قلبی عبارتند از:

 

سن

مردان بالای ۴۵ سال و زنان بالای ۵۵ سال بیشتر از مردان و زنان جوان در معرض حمله قلبی هستند.

 

تنباکو

این شامل سیگار کشیدن و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دود سیگار است.

 

فشار خون بالا

با گذشت زمان ، فشار خون بالا می تواند به عروق منتهی به قلب شما آسیب برساند. فشار خون بالا که با سایر شرایط مانند چاقی ، کلسترول بالا یا دیابت رخ می دهد ، خطر شما را بیشتر می کند.

 

سطح کلسترول بالا یا تری گلیسیرید خون

سطح بالای کلسترول لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL) (کلسترول “بد”) به احتمال زیاد عروق را تنگ می کند. سطح بالای تری گلیسیرید ، نوعی چربی خون مربوط به رژیم غذایی شما ، همچنین خطر حمله قلبی را افزایش می دهد. با این حال ، سطح بالای کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) (کلسترول “خوب”) ممکن است خطر شما را کاهش دهد.

 

چاقی

چاقی با سطوح بالای کلسترول خون ، سطح بالای تری گلیسیرید ، فشار خون بالا و دیابت ارتباط دارد. از دست دادن فقط ۱۰ of از وزن بدن می تواند این خطر را کاهش دهد.

 

دیابت

عدم تولید کافی هورمون ترشح شده از لوزالمعده (انسولین) یا عدم پاسخ مناسب به انسولین باعث افزایش سطح قند خون بدن شما می شود و خطر حمله قلبی را افزایش می دهد.

 

سندرم متابولیک

این سندرم زمانی رخ می دهد که شما دارای چاقی ، فشار خون بالا و قند خون هستید. ابتلا به سندرم متابولیک دو برابر بیشتر از افرادی که به آن مبتلا نیستند ، به بیماری قلبی مبتلا می شود.

 

سابقه خانوادگی حملات قلبی

اگر خواهر و برادر ، والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ شما دچار حمله قلبی اولیه شده اند (در ۵۵ سالگی برای مردان و ۶۵ سالگی برای زنان) ، ممکن است در معرض خطر بیشتری باشید.
عدم فعالیت بدنی. غیر فعال بودن باعث افزایش سطح کلسترول خون و چاقی می شود. افرادی که به طور منظم ورزش می کنند از سلامت قلب بهتری برخوردارند ، از جمله فشار خون پایین.

 

فشار

ممکن است به شیوه ای به استرس پاسخ دهید که می تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد.

 

مصرف غیرقانونی مواد مخدر

استفاده از داروهای محرک ، مانند کوکائین یا آمفتامین ، می تواند باعث اسپاسم عروق کرونری شما شود که می تواند باعث حمله قلبی شود.

 

سابقه پره اکلامپسی

این وضعیت باعث فشار خون بالا در دوران بارداری می شود و خطر بیماری قلبی را در طول زندگی افزایش می دهد.
یک وضعیت خود ایمنی ابتلا به بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس می تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد.

 

 

عوارض سکته قلبی

عوارض اغلب مربوط به صدمه ای است که در طول حمله قلبی به قلب وارد می شود ، که می تواند منجر به موارد زیر شود:

 

ریتم غیرطبیعی قلب (آریتمی)

ممکن است “اتصال کوتاه” الکتریکی ایجاد شود ، که منجر به ریتم غیرطبیعی قلب می شود ، برخی از آنها می تواند جدی باشد و ممکن است منجر به مرگ شود.

 

نارسایی قلبی

حمله قلبی ممکن است آنقدر به بافت قلب آسیب برساند که ماهیچه باقیمانده قلب نتواند خون کافی را از قلب شما پمپ کند. نارسایی قلبی می تواند موقتی باشد ، یا می تواند یک بیماری مزمن باشد که ناشی از آسیب گسترده و دائمی به قلب شما است.

 

ایست قلبی ناگهانی

بدون هشدار ، قلب شما به دلیل یک اختلال الکتریکی که باعث ریتم غیرطبیعی قلب (آریتمی) می شود ، متوقف می شود. حملات قلبی خطر ایست قلبی ناگهانی را افزایش می دهد که می تواند بدون درمان فوری باعث مرگ شود.

 

 

جلوگیری از سکته قلبی

هرگز برای انجام اقدامات پیشگیرانه از حمله قلبی دیر نیست – حتی اگر قبلاً آن را تجربه کرده باشید. در اینجا راه هایی برای جلوگیری از حمله قلبی آورده شده است.

داروها مصرف داروها می تواند خطر حمله قلبی بعدی را کاهش داده و به عملکرد بهتر قلب آسیب دیده کمک کند. به تجویز پزشک خود ادامه دهید و از پزشک خود بپرسید که هر چند وقت یکبار باید تحت نظر باشید.
عوامل سبک زندگی شما تمرین را می دانید: وزن سالم با رژیم غذایی سالم داشته باشید ، سیگار نکشید ، به طور منظم ورزش کنید ، استرس را کنترل کنید و شرایطی را که می تواند منجر به حمله قلبی شود کنترل کنید ، مانند فشار خون بالا ، کلسترول بالا و دیابت.

 

برای مطالعه بیشتر مقاله درمان سکته قلبی را مطلعه فرمائید روی لینک کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.