کاهش شنوایی یا کم شنوایی - مرکز تجهیزات پزشکی ایران

کاهش شنوایی یا کم شنوایی

بررسی اجمالی

کاهش شنوایی که به تدریج با افزایش سن اتفاق می افتد. تقریباً نیمی از افراد در ایالات متحده با سن بالاتر از ۶۵ سال درجاتی از کم شنوایی دارند.

کاهش شنوایی به عنوان یکی از سه نوع تعریف می شود:

 • رسانا (شامل گوش خارجی یا میانی)
 • سنسورینورال (شامل گوش داخلی)
 • مخلوط (ترکیبی از این دو)

پیری و قرار گرفتن مزمن در معرض صداهای بلند هر دو در کاهش شنوایی نقش دارند. عوامل دیگر ، مانند جرم گوش بیش از حد ، می توانند به طور موقت میزان گوش شما را در انتقال صدا کاهش دهند.

نمی توانید اکثر انواع کاهش شنوایی را معکوس کنید. با این حال ، شما و پزشک خود یا یک متخصص شنوایی می توانید برای بهبود شنیده های خود گام بردارید.

 

 

استخوان های گوش میانی

گوش میانی شامل سه استخوان کوچک است:

 • چکش (مالون) – متصل به لاله گوش
 • سندان (incus) – در وسط زنجیره استخوان ها
 • رکاب (رک) – متصل به دهانه پوشانده شده از غشا که گوش میانی را با گوش داخلی متصل می کند (پنجره بیضی)

ارتعاشات لاله گوش زنجیره ای از ارتعاشات را از طریق استخوان ها تحریک می کند. به دلیل تفاوت در اندازه ، شکل و موقعیت سه استخوان ، نیروی ارتعاش با رسیدن به گوش داخلی افزایش می یابد. این افزایش نیرو برای انتقال انرژی موج صوتی به مایع گوش داخلی لازم است.

EAR 3 - کاهش شنوایی یا کم شنوایی

 

 

گوش داخلی

گوش داخلی شامل گروهی از اتاق های بهم پیوسته و پر از مایع است. محفظه حلزون شکل که حلزون گوش (KOK-lee-uh) نامیده می شود ، در شنوایی نقش دارد. ارتعاشات صوتی از استخوان های گوش میانی به مایعات حلزون گوش منتقل می شود. حسگرهای کوچک (سلولهای مو) که حلزون شناور هستند ، ارتعاشات را به تکانه های الکتریکی تبدیل می کنند که در امتداد عصب شنوایی به مغز شما منتقل می شوند. این جایی است که آسیب اولیه و کاهش شنوایی به دلیل افزایش سن ، قرار گرفتن در معرض صدا یا دارو رخ می دهد.
سایر اتاقهای گوش داخلی پر از مایع شامل سه لوله به نام کانال های نیم دایره (هزارتوی دهلیزی) است. سلولهای مو در کانالهای نیم دایره حرکت مایع را هنگام حرکت به هر جهتی تشخیص می دهند. آنها حرکت را به سیگنالهای الکتریکی تبدیل می کنند که در امتداد عصب دهلیزی به مغز منتقل می شوند. این اطلاعات حسی شما را قادر می سازد تا حس تعادل خود را حفظ کنید.

 

PART OF EAR 1 - کاهش شنوایی یا کم شنوایی

 

 

سفر به مغز

تکانه های الکتریکی در امتداد عصب شنوایی حرکت می کنند و از چندین مرکز پردازش اطلاعات عبور می کنند. سیگنال های گوش راست به قشر شنوایی واقع در لوب تمپورال در سمت چپ مغز می روند. سیگنال های گوش چپ به قشر شنوایی راست می روند.
قشرهای شنوایی اطلاعات مربوط به صدا را مرتب ، پردازش ، تفسیر و پرونده می کنند. مقایسه و تجزیه و تحلیل تمام سیگنالهایی که به مغز می رسند شما را قادر می سازد صداهای خاصی را تشخیص داده و صداهای دیگر را به عنوان نویز پس زمینه سرکوب کنید.

 

EAR 2 - کاهش شنوایی یا کم شنوایی

 

 

قسمتهایی از گوش

گوش از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: گوش خارجی ، گوش میانی و گوش داخلی. هر بخش از ساختارهایی تشکیل شده است که در فرآیند تبدیل امواج صوتی به سیگنالهایی که به مغز می روند ، نقشهای متفاوتی دارند.

EAR 4 - کاهش شنوایی یا کم شنوایی

 

 

علائم کم شنوایی

علائم و نشانه های کاهش شنوایی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خفه شدن گفتار و صداهای دیگر
 • مشکل در درک کلمات ، به ویژه در برابر سر و صدای پس زمینه یا در میان جمعیت
 • مشکل در شنیدن حروف بی صدا
 • مرتباً از دیگران بخواهید که آهسته تر ، واضح و با صدای بلند صحبت کنند
 • نیاز به افزایش صدای تلویزیون یا رادیو دارد
 • کناره گیری از مکالمات
 • اجتناب از برخی تنظیمات اجتماعی

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر بطور ناگهانی شنوایی ، بخصوص در یک گوش شما از بین رفته است ، سریعاً به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

اگر مشکل شنوایی در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد می کند با پزشک خود صحبت کنید. کاهش شنوایی مربوط به سن به تدریج اتفاق می افتد ، بنابراین ممکن است در ابتدا متوجه آن نشوید.

 

 

علل کم شنوایی

برای درک چگونگی کم شنوایی، می تواند مفید باشد که ابتدا چگونگی شنیدن خود را بشناسید.

 

چگونه می شنوید؟

گوش شما از سه ناحیه اصلی تشکیل شده است: گوش خارجی ، گوش میانی و گوش داخلی. امواج صوتی از گوش خارجی عبور کرده و باعث ایجاد لرزش در لاله گوش می شوند. لاله گوش و سه استخوان کوچک گوش میانی هنگام حرکت به سمت گوش داخلی ، ارتعاشات را تقویت می کنند. در آنجا ، ارتعاشات از طریق مایع در یک ساختار حلزونی شکل در گوش داخلی (حلزون گوش) عبور می کند.

هزاران موی ریز به سلول های عصبی حلزون چسبیده است که به ترجمه ارتعاشات صدا به سیگنال های الکتریکی منتقل شده به مغز شما کمک می کند. مغز شما این سیگنال ها را به صدا تبدیل می کند.

EAR 5 - کاهش شنوایی یا کم شنوایی

 

کم شنوایی چگونه رخ می دهد؟

دلایل کاهش شنوایی عبارتند از:

 

آسیب به گوش داخلی

پیری و قرار گرفتن در معرض سر و صدای زیاد ممکن است باعث ساییدگی موها یا سلول های عصبی حلزون گوش شود که سیگنال های صوتی را به مغز می فرستد. وقتی این موها یا سلول های عصبی آسیب دیده یا از بین رفته باشند ، سیگنال های الکتریکی به همان میزان کارآمد منتقل نمی شوند و کاهش شنوایی رخ می دهد.

زنگ های بلندتر ممکن است برای شما خفه شوند. ممکن است انتخاب کلمات در برابر نویز پس زمینه برای شما دشوار باشد.

 

تجمع تدریجی جرم گوش

جرم گوش می تواند مجرای گوش را مسدود کرده و از هدایت امواج صوتی جلوگیری کند. برداشتن جرم گوش می تواند به بازیابی شنوایی شما کمک کند.
عفونت گوش و رشد غیرطبیعی استخوان یا تومور. در گوش خارجی یا میانی ، هر یک از اینها می تواند باعث کاهش شنوایی شود.

 

لاله گوش (پارگی سوراخ غشای تمپان)

سر و صدای زیاد صدا ، تغییرات ناگهانی فشار ، ایجاد فشار در لاله گوش شما با یک شی و عفونت می تواند باعث پارگی لاله گوش شما شود و بر شنوایی شما تأثیر بگذارد.

 

 

عوامل خطر

عواملی که ممکن است باعث آسیب یا از بین رفتن موها و سلول های عصبی گوش داخلی شما شوند عبارتند از:

 

سن بالا

تحلیل رفتن ساختارهای گوش داخلی با گذشت زمان اتفاق می افتد.

 

صدای بلند

قرار گرفتن در معرض صداهای بلند می تواند به سلول های گوش داخلی شما آسیب برساند. آسیب می تواند در اثر تماس طولانی مدت با صداهای بلند یا انفجار کوتاه مدت مانند شلیک گلوله رخ دهد.

 

وراثت

ترکیب ژنتیکی شما ممکن است شما را در معرض آسیب گوش ناشی از صدا یا وخیم شدن ناشی از پیری قرار دهد.

 

صداهای شغلی

مشاغلی که صدای بلند جزئی از محیط کار باشد ، مانند کشاورزی ، ساخت و ساز یا کارخانه ، می تواند منجر به آسیب در گوش شما شود.

 

صداهای تفریحی

قرار گرفتن در معرض صداهای انفجاری ، مانند سلاح های گرم و موتورهای جت ، باعث کاهش فوری و دائمی شنوایی می شود. سایر فعالیتهای تفریحی با میزان سر و صدا به طور خطرناک زیاد شامل حرکت برفی ، موتورسواری ، نجاری یا گوش دادن به موسیقی با صدای بلند است.

 

برخی از داروها

داروهایی مانند آنتی بیوتیک جنتامایسین ، سیلدنافیل (ویاگرا) و برخی داروهای شیمی درمانی ، می توانند به گوش داخلی آسیب برسانند. در صورت مصرف مقادیر بسیار زیاد آسپرین ، سایر داروهای تسکین دهنده درد ، داروهای ضد مالاریا یا دیورتیک های حلقوی ، اثرات موقتی بر شنوایی – زنگ زدن در گوش (وزوز گوش) یا کاهش شنوایی – ایجاد می شود.

 

برخی از بیماری ها

بیماری ها یا بیماری هایی که منجر به تب شدید می شوند ، مانند مننژیت ، ممکن است به حلزون گوش آسیب برساند.

 

 

عوارض

کاهش شنوایی می تواند تأثیر بسزایی در کیفیت زندگی شما داشته باشد. افراد مسن با کم شنوایی ممکن است احساس افسردگی را گزارش کنند. از آنجا که کاهش شنوایی می تواند مکالمه را دشوار کند ، برخی از افراد احساس انزوا می کنند. کاهش شنوایی نیز با اختلال شناختی و کاهش همراه است.

مکانیسم تعامل بین کاهش شنوایی ، اختلال شناختی ، افسردگی و انزوا به طور فعال در حال مطالعه است. تحقیقات اولیه نشان می دهد که درمان کاهش شنوایی می تواند تأثیر مثبتی بر عملکرد شناختی ، به ویژه حافظه داشته باشد.

 

 

جلوگیری از کاهش شنوایی

مراحل زیر می تواند به شما کمک کند تا از کاهش شنوایی ناشی از سر و صدا جلوگیری کرده و از بدتر شدن شنوایی مربوط به سن جلوگیری کنید:

 

از گوش های خود محافظت کنید

محدود کردن مدت زمان و شدت قرار گرفتن در معرض سر و صدا بهترین محافظت است. در محل کار ، شاخه های پلاستیکی گوش یا مانتوهای گوش پر از گلیسیرین می توانند به محافظت از گوش های شما در برابر سر و صدا آسیب رسان کمک کنند.

 

شنوایی خود را آزمایش کنید

اگر در محیط پر سر و صدا کار می کنید تست های شنوایی منظم را در نظر بگیرید. اگر برخی از شنوایی ها را از دست داده اید ، می توانید برای جلوگیری از از دست دادن بیشتر اقدامات انجام دهید

 

از خطرات تفریحی خودداری کنید

فعالیت هایی مانند سوار شدن بر اتومبیل برفی ، شکار ، استفاده از ابزار قدرت یا گوش دادن به کنسرت های راک می تواند به مرور به شنوایی شما آسیب برساند.

استفاده از محافظ شنوایی یا استراحت در برابر صدا می تواند از گوش شما محافظت کند. کاهش میزان صدای موسیقی نیز مفید است.

 

 

تشخیص کم شنوایی

 

آزمایش های تشخیص کم شنوایی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

معاینه بدنی

پزشک شما در گوش شما به دنبال علل احتمالی کاهش شنوایی شما مانند جرم گوش یا التهاب ناشی از عفونت است. پزشک همچنین به دنبال هرگونه علت ساختاری مشکلات شنوایی شما خواهد بود.

 

آزمایشات غربالگری عمومی

پزشک شما ممکن است از تست نجوا استفاده کند ، و از شما بخواهد که یک گوش خود را بپوشانید تا ببینید چقدر کلمات را با صدای مختلف می شنوید و چگونه به صداهای دیگر پاسخ می دهید. دقت آن می تواند محدود باشد.

 

تست شنوایی مبتنی بر برنامه

برنامه های تلفن همراه در دسترس هستند که می توانید توسط آنها در رایانه لوحی خود استفاده کنید تا کاهش شنوایی متوسط ​​را نمایش دهند.

 

تست دیاپازون

دیاپازون سازهایی فلزی دو شاخه هستند که هنگام ضربه صدا تولید می کنند.

آزمایش های ساده با چنگال تنظیم شده می تواند به پزشک کمک کند تا کم شنوایی را تشخیص دهد. این ارزیابی همچنین ممکن است مشخص کند که در گوش شما آسیب دیده است.

 

تست های سنجش سنج

در طی این آزمایشات دقیق تر که توسط شنوایی شناس انجام می شود ، شما از گوشی استفاده می کنید و صداها و کلماتی را که به هر گوش هدایت می شوند می شنوید.

هر لحن در سطح ضعیف تکرار می شود تا آرام ترین صدایی را که می توانید بشنوید پیدا کنید.

 

 

درمان کم شنوایی

اگر مشکل شنوایی دارید ، کمک در دسترس است. درمان به علت و شدت کاهش شنوایی شما بستگی دارد.

 

گزینه ها عبارتند از:

 

رفع انسداد جرم گوش

انسداد جرم گوش دلیل برگشت پذیر کاهش شنوایی است. پزشک شما ممکن است با استفاده از مکش یا ابزاری کوچک که در انتهای آن یک حلقه وجود دارد ، جرم گوش را از بین ببرد.

روشهای جراحی

برخی از انواع کم شنوایی را می توان با جراحی درمان کرد ، از جمله ناهنجاری های لاله گوش یا استخوان های شنوایی (استخوان ها). اگر عفونت های مکرر با مایعات مداوم داشته اید ، پزشک ممکن است لوله های کوچکی را وارد کند که به تخلیه گوش شما کمک می کند.

 

سمعک

اگر کاهش شنوایی شما به دلیل آسیب به گوش داخلی شما است ، سمعک می تواند مفید باشد. شنوایی شناس می تواند در مورد مزایای بالقوه سمعک با شما صحبت کند و شما را با یک دستگاه جا دهد. به دلیل تناسب و ویژگی های ارائه شده ، در حال حاضر کمک های کمک به باز باز محبوب ترین است.

 

کاشت حلزون گوش

اگر کم شنوایی شدیدتری دارید و از سمعک های معمولی بهره محدودی می گیرید ، کاشت حلزون گوش ممکن است یک گزینه باشد.

بر خلاف سمعک که صدا را تقویت می کند و آن را به داخل مجرای گوش هدایت می کند ، یک کاشت حلزون گوش آسیب دیده یا غیرفعال گوش داخلی شما را دور می زند و عصب شنوایی را مستقیماً تحریک می کند.

یک متخصص شنوایی سنجی ، به همراه یک پزشک پزشکی متخصص در اختلالات گوش ، بینی و گلو (گوش و حلق و بینی) ، می توانند در مورد خطرات و مزایا صحبت کنند.

EAR 6 - کاهش شنوایی یا کم شنوایی

 

لینک منبع

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *